Mina ja minu söömise kujunemine

Blogi

Kommenteeri
Arvatakse, et söömine on lihtsalt üks päevasisu tegevus. Mina arvasin ka nii...kodunt saadud harjumused, söön siis kui kõht läheb tühjaks, vahelduseks mõni dieet (mis pole jätkusuutlik), juhuslik söömine kord päevas jne. Tegelikkuses on söömisel väga tähtis osa, meie päevast. Minul kulus selle arusaamiseks pikk aeg.
Tänaseks on minu söömisest kujunenud toidu nautimine, elamus, elustiil. Selleks oli erinevad põhjused, kiire ja palju tööd, juhuslik söömine, millele järgnes vahest veresuhkru langus (väga ebameeldiv enesetunne, värisevad käed ja minestuse tunne ), pidev haiguspõdemine viirushaigustesse, peavalud, üldine väsimus. Tervisekooli astudes polnud mul aimugi, mis mind ees ootab, rasvad, valgud, süsivesikud jne, see kõik oli alguses omavahel segamini, "puzzle" hakkas kokku saama, pärast esimese õppemooduli lõpetamist (algteadmised tervislikust toitumisest). Mis on tasakaalustatud ja tervislik toitumine? See tähendab, et inimese toidus on esindatud süsivesikud, valgud, rasvad, vitamiinid, mineraalid, soolad ja kiudained. Edasi ei tahaks juttu keeruliseks ajada, mõnes teises blogiartiklis kirjutan laiemalt. Teise õppemooduli alguses tekkis tohutu hasart, kõiki toiduaineid proovida, maitsta, katsetada. Minu koduköök hakkas vajama oluliselt rohkem ruumi, sest uut ja huvitavat tellisin Leedust, Lätist e- poodidest, reaalselt külastasin läbi enamus Eesti rohepoed ja muud toidu käsitöölised. Et kui teised šhoppasid riidepoodides, siis mina kulutasin raha toiduelamustele. Sõbrad, tuttvad juba teadsid, mida tähtpäevaks kinkida, kes tuli külla ananassiga, toortatrajahuga, kurgipugiga jne. Omamoodi naljakas aga nad aktsepteerisid minu elustili ja elasid sellele kaasa. Lillkapsa - seenepizzaga või toortatrajahust-  porgandikotlettidega olen terve seltskonna "ära petnud", see on gurmee.
Ma ei kaalu oma toitu, köögiviljade ja  puuviljade kogused mõõdan silmadega, sest varasemalt olen enamus toiduained ära kaalunud ja meelde jätnud, kuivained ja poolvedelad toiduained mõõdan supilusikaga, ülejäänud peotäitega. Siia juurde kindlasti taldrikureegel:  pool taldrikust toorsalat või kuumutatud, aurutatud köögiviljad, kala- või linnuliha, kaunviljad või kodujuust moodustavad veerandiku taldrikust, ülejäänud veerandik tatar,  kartul vms (mina kartulit ei söö, kõhus tekib puhitus, soolestiku eripära) Tohututest retseptikatsetustest on alles jäänud mõnisada, neid saab ka omavahel kombineerida, sest minu maitseelistused on tänaseks välja kujunenud. Põhiretsept " Aga mida kapis on! " toimib igal ajal.
Minu poeskäik on kiire ja lihtne, juurikalett, puuviljad, kalalett, midagi teraviljadest ja kaerajook muidugi (laktoosi- ja kaseiinitalumatusega, ei saa ma loomset piima tarbida). Nagu oma tutvustuses kirjutasin, olen suvel suur korilane ja purgitaja, nii need gurmeetoidud valmivadki.
Ma pole kunagi ülekaaluline olnud (v. a. laste kandmise ajal ajal, ca 95 kg), siis kui loobusin suitsetamisest (14 a. tagasi, kaalutõus 10kg) või lihtsalt väike naiselik vingumine.
Täna ma ei taegi, kui palju ma kaalun, sest  usaldan oma keha, tunnetan toidu järgi aga mingisugust dieeti ei pea. Selleks on nii vähe vaja pingutada, süüa vähemalt kuni 5 korda päevas (3 põhitoidukorda ja 2 vahepala), uskuge, et see toimib, sest esimesel aastal kaotasin kehakaalust 7 kg, see püsib siiani. Muidugi jälgin oma toitumist rohkem, kui mul on raskemad tööpäevad või rohkem treeninguid. Jah, ma lähengi tööle, isevalmistatud toit karpides, kotiga kaasas ja nii on see kestnud juba 2 aastat. Kuidas ja millistes nõudes valmistoitu transportida, räägiksin pikemalt oma järgmises blogis. Seniks harjuge mõttega, et oluline on süüa ja olge tublid!

Lisa kommentaar

Email again: